Аналіз виховної роботи
Виховна діяльність колективу вихователів школи в 2019-2020 навчальному році була спрямована на реалізацію проблемної теми «Формування позитивного ставлення до навчальної, позаурочної діяльності, як умова успішної корекції та подальшої соціалізації вихованців у суспільство», формування в учнів суспільно-правових, сімейно-побутових, професійно-трудових, гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, впровадження у освітній процес інноваційних технологій, інтерактивних методів виховання,комп’ютерних технологій відповідно до яких забезпечувались сприятливі організаційно-педагогічні та корекційно-розвиткові умови для задоволення пізнавальних інтересів, освітніх та побутових потреб учнів, всебічного розкриття їх здібностей і нахилів, інтелектуального, фізичного і психічного розвитку та корекції особистості.
Упродовж навчального року проведено 21 загальношкільних традиційних та тематичних свят, 6 днів іменинника, 4 спортивних заходи, 4 загальношкільних конкурси плакатів, поробок, малюнків для дітей різних вікових категорій, 3 тематичних тижні.
Всі учні школи-інтернату є повноправними членами шкільного колективу, беруть участь у розв’язанні навчально-виховних завдань, в організації дозвілля та відпочинку. Так у школі діє учнівське самоврядування «Веселкова планета», яке складається із слідуючих комісій: комісія по перевірці території «Зелений патруль», комісія по перевірці зовнішнього вигляду «Королівство дзеркал», комісія контролю поведінки в їдальні «Королівство етикету», комісія дисципліни і порядку «Знай свої права – виконуй свої обов’язки», комісія по перевірці санітарного стану «Чистота – запорука здоров’я», комісія по перевірці та збереженню меблів. Робота учнівського самоврядування школи-інтернату сприяла розвитку організаторських навичків, здатності об’єктивно оцінювати вчинки, суспільно-корисну роботу інших. На засіданнях учнівського самоврядування члени комісій підводили підсумки по дотриманні правил для учнів, проводили рейди по перевірці зовнішнього вигляду, майстер-класи, організовували конкурси на кращу кімнату, клас, територію. В кінці ІІ семестру були проведені підсумки і нагородження груп-переможців та за активність, старанність і трудолюбивість окремих дітей.
Ціннісне ставлення до себе. З метою активізації профілактичної роботи з попередження дитячого дорожньо- транспортного травматизму, формування в учнів навичок безпечної поведінки у повсякденних умовах життя та при надзвичайних ситуаціях, пов’язаних з пожежною та іншими видами небезпек, надання необхідної допомоги собі та оточуючим (учні 9 класу) у листопаді 2019 року був проведений тиждень безпеки життєдіяльності учнів «Шлях до безпечного життя», один етап тижня безпеки дорожнього руху у вересні та тиждень толерантності «Толерантність – шлях до миру», виставку плакатів «Безпека життя дитини»
Активізувати інтерес до фізичної культури і спорту, здорового способу життя, розвивати прагнення бути фізично здоровою людиною допомогли різні за тематикою загальношкільні спортивні змагання: спортивні розваги (Сорочан Н.О.), спортивний флешмоб (Корчинська Г.В.), квест «В країні ігор та забав» (Васильчук Г.Г.), спортивні розваги «Кумедні звірятка» (Стаднік В.В.).
У рамках роботи з профілактики тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії, СНІДу проводилося Онікою Л.Я. анонімне соціологічне опитування учнів старшої школи з метою виявлення поширення куріння в підлітковому віці, дослідження чинників куріння та вихователями - акції «Цей день без паління!», конкурс «Мій клас - без курців!», випуск інформаційних бюлетенів, валеолистівок «За здоровий спосіб життя».
Ціннісне ставлення до людей, сім’ї, родини.З метою пропаганди кращих народних та сімейних традицій, творчого розвитку особистості, та корекції артистичних даних, організації цікавого дозвілля вихованців провелися: концертна програма «Учителю – ти світоч України» (Азарова О.А., Крушельницька О.І., Порожнюк І.П.), свято «Прощання з Букварем» (Дарієнко Г.М., Чабан М.А.), «Свято рідної мови» (Добровольська О.В.), святкова концертна програма до свята 8 Березня (Азаров С.О., Рябий А.Г., Затуринський Д.С., Порожнюк Е.В.).
Педагоги школи у рамках запланованої шкільної акції «Одягнемо вишиванки, друже, нехай побачить українців світ» під час карантину фотографувались у вишиванках і викладали фото в соцівльні мережі, довели, що шанують, бережуть та продовжують традиції наших предків, пишаються тим, що є українцями.
З метою розвитку моральних почуттів, міцних переконань, корекції потреби поводити себе згідно з моральними нормами, прийнятими у суспільстві, підготовки дитини до життя в існуючих соціальних умовах у листопаді місяці проведено тиждень правових знань «Наші права – щасливе дитинство».
Ціннісне ставлення до праці. Виховними досягненнями цього напрямку стали усвідомлення соціальної значимості праці в житті людини, повага до людей праці, розвиток та закріплення навичок самообслуговування та суспільно-корисної праці, морально-психологічна підготовка учнів до майбутньої трудової діяльності. У зв’язку з цим в школі - інтернаті проведені загальношкільні трудові акції: «Я – господар школи», «Турбота» (допомога пенсіонерам-працівникам школи-інтернату на присадибних ділянках), «Скажімо «НІ» сміттєвим лабіринтам», «Квітуче подвір’я школи» та квест – гру «Новорічні іграшки і прикраси для ялинки» (Кодимська Л.С.).
Важливе місце займає профорієнтаційна робота та не обмежується роботою лише зі старшокласниками,а ведеться з першого по випускний класс з урахуванням віку та рівня розвитку дітей, яка сприяє виробленню у дитини з особливими освітніми потребами свідомого ставлення до праці, як найвищої цінності людини у суспільстві, вихованню вміння професійного визначення. Це виховні заходи, які проводяться згідно календарного плану виховної роботи, благоустрій групових територій, догляд за клумбами.
Ціннісне ставлення до природи. Виховними досягненнями цього напрямку є усвідомлення вихованцями себе як невід’ємної частини природи, вироблення навичок природоохоронної поведінки. З цією метою проведені екологічно-трудові акції: «За життя без сміття», «Встанови годівничку», «Нагодуй пташку». У вересні - березні організовані і проведені екологічні акції «Чиста школа-чиста земля». Екологічна робота на протязі року мала такі показники: засвоєння основних екологічних понять дітьми, розуміння різнобічної цінності природи, прояв інтересу до екологічних проблем, сформованість різноманітних екологічних умінь і навичок (оцінювання, пропагування, дотримання правил поведінки у природі), активність і творчість у природоохоронній діяльності, переконаність у необхідності охорони природи й особистій причепності до цієї справи. Упродовж навчального року у неділю проводились екологічні прогулянки - спостереження до сільського парку, річки. Попатенко Т.Й. провела флешмоб «Сонце нам сяє».
Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави, втілення основних ідей виховання молоді, визначених в державних документах України, а саме ідей свободи, рівності, національної гідності, патріотизму в школі- інтернаті реалізувалося через комплекс заходів: свято «Рідна країна – рідна Україна» (Попатенко О.Й.), майстер – клас «Виготовлення голуба миру» (Діну З.О.), загальношкільні лінійки до Дня Захисника України (Дубина Н.Л.), «Кривава ціна українського хліба" («Бойко Л.І., Затуринський Д.С.), «Дивись на мне, як на рівного» (Сопінська О.М., Мадан Л.С.), свято Миколая (Діну З.О., Корчинська Г.В., Стаднік В.В.), лінійка-реквієм до Дня Героїв Небесної Сотні (Дубина Н.Л.). У жовтні місяці було проведено тиждень національно-патріотичного виховання «Хай квітне моя Україна» та виставки дитячих малюнків «Козацькими шляхами», «Мир потрібен як життя».
Заходи, які проводилися для вихованців відповідно до Концепції національно- патріотичного виховання дітей та молоді, були спрямовані на формування особистісної ідентифікації зі своєю нацією, віри в духовні сили та майбутнє країни, волі до праці на користь народу; усвідомлення моральних та культурних цінностей; знання історії, звичаїв, обрядів, символіки як всієї країни так і її регіонального різноманіття.
Ціннісне ставлення особистості до культури і мистецтва Корекційно-виховною метою цього напрямку є знайомство учнів з видами мистецтва та засобами їх виразності, творча самореалізація вихованців у акторській грі, народному та сучасному танці, вокальному та хоровому співі, ораторському мистецтві, малюванні, декоративно-прикладному мистецтві. Тому з метою виховання естетичних поглядів та смаків, примноження культурно-мистецьких надбань народу було проведено вікорину «Казка вчить, як на світі жить» (Смеричинська Т.В.), КВД «Чарівний світ кіно» (Дубіневич Н.В.).
Багато вихованців мають здібності до виготовлення поробок із паперу, тканини, ниток, стрічок, покидькового матеріалу різної техніки виконання. Тому на протязі року в школі працювали гуртки «Фантазія» (керівник Азарова О.А.), «Майстриня» (Попатенко О.Й.), «Лоскуток» (керівник Мороз К.А.). На заняттях гуртків збагачувались знання, розвивались здібності дітей, здійснювалась корекція вад пізнавальної діяльності. Експонати робіт були виставлені на шкільні виставки, прикрашають стіни рідної школи, є подарунками для гостей та шефів. Із задоволенням вихованці відвідували комп’ютерний гурток «Windovs» (керівник Затуринський Д.С.). Також протягом навчального року два рази на місяць у неділю вихователями проводились заняття умілих рученят. Аналіз результатів гурткової роботи свідчить про її неоцінену користь як для особистісного розвитку вихованців, так і для потреб школи.
Серйозним недоліком залишається недостатнє охоплення гуртковою роботою дітей, схильних до правопорушень.
Загальношкільні виховні заходи, у яких діти беруть активну участь, знаходять схвальні відгуки поза межами школи-інтернату. Це новорічна театралізована вистава (Сорочан С.Г., Сігурко О.І., Азарова О.А., Азаров С.О.).
Музичний супровід до всіх загальношкільних заходів здійснював вчитель музичного мистецтва Азаров С.О.
Робота з батьками у школі-інтернаті організована з урахуванням специфіки навчального закладу. Тому на класного керівника і вихователя покладено завдання координації виховної роботи батьків. Форми роботи різноманітні: телефонні розмови, інформування батьків щодо навчання, поведінки і здоров’я дітей, батьківські збори (8 кл.), індивідуальні бесіди, консультації з питань виховання дітей.
З 16 березня у зв’язку з карантином з вихованцями груп вихователі працювали дистанційно за індивідуальним планом виховної роботи. Зв'язок здійснювався у телефонному режимі та соціальній мережі VIBER. У телефонному режимі вихователі проводили щоденний моніторинг стану здоровя дітей та індивідуальну роботу з батьками щодо попередження захворювання на коронавірус та по організації режиму та дозвілля дітей під час карантину. З вихованцями у телефонному режимі та соціальній мережі VIBER проводились такі види роботи: перегляд мультфільмів, розучування руханок, скоромовок, віршиків, розгадування загадок та розміщення різних завдань корекційно-розвиткового характеру.
Вихователі брали участь у вебінарі «Як організувати дистанційний виховний процес за допомогою найпростіших онлайн-ресурсів» та переглядали вебінари про дистанційний освітній процес.
Виховна робота в школі-інтернат позначена як певними досягненнями у вихованні здобувачів освіти, так і недоліками, що визначають мету і завдання на новий навчальний рік.
За результатами внутрішкільного контролю у 2019-2020 н.р. на основі відвіданих виховних заходів, самопідготовок, участі груп у загальношкільних заходах, результативності вихованості учнів ефективно та творчо працювали в основному всі вихователі. Деяким вихователям (на недоліки вказано індивідуально) слід підвищувати свій професійний рівень, а саме: удосконалювати форми роботи з виховання свідомого ставлення учнів до свого здоровя, приділяти більше уваги організованій зайнятості дітей в позаурочний час, удосконалити методику проведення відкритих виховних заходів, самопідготовок, сприяти формуванню стабільного дитячого колективу.
При плануванні виховної роботи на 2020-2021 н.р. класним керівникам та вихователям звернути увагу на посилення профілактичної роботи по запобіганню злочинності та правопорушень, булінгу в дитячому колективі, активізацію та урізноманітнення форм роботи з батьками та громадськістю, систематичного аналізу відвідування учнями школи.